35 BC Games alumni are representing Team Canada at the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games:
Name |
Hometown |
Sport and Tokyo 2020 Results |
BC Games |
Luc Bruchet * |
White Rock |
Athletics | 27th |
Kamloops 2006 BC Summer Games |
Alycia Butterworth * |
Parksville |
Athletics | 24th |
Kamloops 2006 BC Summer Games |
Evan Dunfee |
Richmond |
Athletics | Bronze |
Abbotsford 2004 BC Summer Games |
Georgia Ellenwood |
Langley |
Athletics | 20th |
Township of Langley 2010 BC Summer Games |
Malindi Elmore |
Kelowna |
Athletics | 9th |
Kelowna 1994 BC Summer Games |
Kyle Fredrickson |
Duncan |
Para Rowing |
Nanaimo 2014 / Abbotsford 2016 BC Summer Games (Towed Water Sports) |
Byron Green |
Vancouver |
Wheelchair Rugby |
Burnaby 1997 BC Summer Games (Orienteering) |
Deion Green * |
Victoria |
Wheelchair Basketball |
Greater Trail 2006 BC Winter Games |
Bo Hedges * |
Wonowon |
Wheelchair Basketball |
Quesnel 2000 / Williams Lake 2002 BC Winter Games |
Trevor Hirshfield |
Parksville |
Wheelchair Rugby |
Nanaimo 2002 BC Summer Games (Wheelchair Athletics |
Cameron Levins * |
Black Creek |
Athletics | 72nd |
Abbotsford 2004 BC Summer Games |
Michael Mason * |
Nanoose Bay |
Athletics | 14th |
Victoria 2000 BC Summer Games |
Christabel Nettey |
Surrey |
Athletics | 22nd |
Kamloops 2006 BC Summer Games |
Camryn Rogers |
Richmond |
Athletics | 5th |
Nanaimo 2014 BC Summer Games |
Natasha Wodak |
Surrey |
Athletics | 13th |
Penticton 1995 BC Summer Games |
Regan Yee * |
Vancouver |
Athletics | 30th |
Township of Langley 2010 BC Summer Games |
James Palmer |
North Vancouver |
Cycling (BMX) | 21st |
Township of Langley 2010 BC Summer Games |
Georgia Simmerling |
West Vancouver |
Cycling (Track) | 4th |
Williams Lake 2002 BC Winter Games (Alpine Skiing) |
Mark Pearson |
Tsawwassen |
Field Hockey | 12th |
Victoria 2000 BC Summer Games |
Madison Mailey |
Lions Bay |
Rowing | Gold |
Surrey 2012 BC Summer Games |
Avalon Wasteneys * |
Campbell RIver |
Rowing | Gold |
Greater Vernon 2012 BC Winter Games (Cross-Country Skiing) |
Elissa Alarie |
Trois-Rivières (QC) |
Rugby | 9th |
Abbotsford 2016 BC Summer Games (Adult Supervisor) |
Justin Douglas |
Abbotsford |
Rugby | 8th |
Kelowna 2008 BC Summer Games |
Mike Fuailefau |
Victoria |
Rugby | 8th |
Kamloops 2006 BC Summer Games |
Nathan Hirayama * |
Richmond |
Rugby | 8th |
Abbotsford 2004 BC Summer Games |
Harry Jones |
West Vancouver |
Rugby | 8th |
Abbotsford 2004 BC Summer Games |
Jake Thiel |
Victoria |
Rugby | 8th |
Township of Langley 2010 BC Summer Games |
Nikola Girke |
West Vancouver |
Sailing | 23rd |
Chilliwack 1993 BC Summer Games |
Julia Grosso * |
Vancouver |
Soccer | Gold |
Surrey 2012 BC Summer Games |
Emma Entzminger * |
Victoria |
Softball | Bronze |
Kelowna 2008 (Soccer) / Township of Langley 2010 BC Summer Games |
Sara Groenewegen |
Surrey |
Softball | Bronze |
Kelowna 2008 BC Summer Games |
Brent Hayden * |
Mission |
Swimming | 4th |
Ridge Meadows 1998 BC Summer Games |
Mo Zhang * |
Richmond |
Table Tennis | 9th |
Port Alberni 2004 BC Winter Games |
Matt Sharpe * |
Campbell River |
Triathlon | 49th |
Greater Trail 2006 BC Winter Games (Swimming) / Kamloops 2006 BC Summer Games |
Monika Eggens |
Pitt Meadows |
Waterpolo | 7th |
Abbotsford 2004 BC Summer Games |
Nina Schultz (Zheng) |
New Westminster |
Athletics |
Surrey 2012 BC Summer Games |
*Also competed for Team BC at the Canada Games. See complete list here.
9 members of Canada's Tokyo 2020 Olympic and Paralympic coaching staff are BC Games alumni:
- Mark Bomba (Athletics) - Kelowna 2008 BC Summer Games
- Simon Cass * (Wheelchair Basketball) - Mission 2014 / Penticton 2016 / Kamloops 2018 BC Winter Games
- Janet Dunn (Para Swimming) - Quesnel 2000 / Williams Lake 2002 / Port Alberni 2004 / Greater Trail 2006 BC Winter Games / Nanaimo 2014 BC Summer Games
- Tommy McLeod (Diving) - Victoria 2000 BC Summer Games
- Vince Mikuskas * (Para Swimming) - Kitimat 1993 BC Winter Games
- Adam Muys (Cycling) - Kelowna 2008 BC Summer Games
- Dan Proulx (Cycling) - Kelowna 2008 / Township of Langley 2010 BC Summer Games
- Dorina Stan * (Gymnastics) - Port Alberni 2004 BC Winter Games
- Mike Van Tighem (Athletics) - Chilliwack 1993 BC Summer Games
- Courtney Palleson (Equestrian) - Nanaimo 2014 BC Summer Games