30 BC Games alumni to represent Canada at Beijing 2022 Winter Olympics and Paralympics:
6 members of Canada's coaching or support staff are BC Games alumni:
- Nick Cooper (Alpine Skiing) - Quesnel 2000 BC Winter Games
- Todd Cuthbert (Para Alpine Skiing) - Smithers 1994 / Vancouver 1996 BC Winter Games
- Matthew Hallat (Para Alpine Skiing) - Quesnel 2000 BC Winter Games
- Jamie McCartney (Bobsleigh) - Ridge Meadows 1998 BC Summer Games (Athletics)
- Sead Causevic (Freestyle Skiing) - Williams Lake 2002 / Port Alberni 2004 BC Winter Games
- Josh Dueck (Chef de Mission) - Port Alberni 2004 / Greater Trail 2006 BC Winter Games
3 BC Games alumni named alternates:
- Jasmine Drolet (Cross-Country Skiing) - Penticton 2016 BC Winter Games
- Tiana Gairns (Speedskating) - Greater Trail 2006 / Kimberley-Cranbrook 2008 BC Winter Games
- Zoe Chore (Freestyle Skiing) - Terrace 2010 BC Winter Gamess (Alpine Skiing) / Township of Langley 2010 (Soccer) / Surrey 2012 (Athletics) / Nanaimo 2014 BC Summer Games (Rowing)
*Also competed for Team BC at the Canada Games. See complete list here.
Name |
Hometown |
Sport |
BC Games |
Brodie Seger * |
North Vancouver |
Alpine Skiing |
Kimberley-Cranbrook 2008 BC Winter Games |
Amelia Smart |
Invermere |
Alpine Skiing |
Terrace 2010 BC Winter Games |
Broderick Thompson * |
Whistler |
Alpine Skiing |
Kimberley-Cranbrook 2008 BC Winter Games |
Sarah Beaudry * |
Prince George |
Biathlon |
Kimberley-Cranbrook 2008 BC Winter Games |
Emily Dickson * |
Burns Lake |
Biathlon |
Greater Vernon 2012 BC Winter Games |
Justin Kripps * |
Summerland |
Bobsleigh | BRONZE |
Nanaimo 2002 BC Summer Games (Athletics) |
Ryan Sommer |
White Rock |
Bobsleigh | BRONZE |
Township of Langley 2010 BC Summer Games (Rugby - Assistant Coach) |
Remi Drolet * |
Rossland |
Cross-Country Skiing |
Mission 2014 BC Winter Games |
Courtney Hoffos |
Windermere |
Freestyle Skiing (Ski Cross) |
Terrace 2010 BC Winter Games (Alpine Skiing) |
Reece Howden |
Cultus Lake |
Freestyle Skiing (Ski Cross) |
Terrace 2010 BC Winter Games (Alpine Skiing) |
Sofiane Gagnon * |
Whistler |
Freestyle Skiing (Moguls) |
Greater Vernon 2012 BC Winter Games |
Teal Harle * |
Whistler |
Freestyle Skiing (Slopestyle / Big Air) |
Terrace 2010 / Greater Vernon 2012 BC Winter Games (Moguls) |
Micah Zandee-Hart * |
Saanichton |
Ice Hockey | GOLD |
Greater Vernon 2012 BC Winter Games |
Landon Ferraro * |
Vancouver |
Ice Hockey |
Greater Trail 2006 BC Winter Games |
Ben Street |
Coquitlam |
Ice Hockey |
Williams Lake 2002 BC Winter Games |
Jordan Weal |
North Vancouver |
Ice Hockey |
Kamloops 2006 BC Summer Games (Inline Hockey) |
Tyler Wotherspoon |
Burnaby |
Ice Hockey |
Kimberley-Cranbrook 2008 BC Winter Games |
Mollie Jepsen |
West Vancouver |
Para Alpine Skiing | GOLD, SILVER |
Greater Vernon 2012 BC Winter Games (Alpine Skiing) |
Ethan Hess * |
Pemberton |
Para Nordic Skiing (Cross-Country Skiing) |
Mission 2014 BC Winter Games / Nanaimo 2014 BC Summer Games (Canoe Kayak) |
Natalie Wilkie |
Salmon Arm |
Para Nordic Skiing (Cross-Country Skiing) | GOLD x2, SILVER, BRONZE |
Penticton 2016 BC Winter Games |
Meryeta O'Dine * |
Prince George |
Snowboard (Snowboard Cross) | BRONZE x2 |
Surrey 2012 BC Summer Games (Canoe Kayak) |